Kaip išsirinkti maistą katei ?

Televizoriaus ekrane mes girdėsime kad mūsų katytė pirktų tik Whiskas, o Kitekat išganingų receptų pavydėtų net patys kačių šeimininkai...

Katytės iš tiesų ne visad renkasi tai kas joms sveika, tačiau teisingai, arba bent jau geriau pasirinkti galime mes :-)

Maisto klasės

    Vienas pagrindinių maisto pasirinkimo kriterijų visą laiką išliks pačios katės skonis . Nemėgstamo, net ir pačio sveikiausio ėdalo katės tiesiog nevalgys ir jis liks dubenėlyje laukti geresnių laikų.  Nemažai iš jūsų kogero esatę girdėję kad yra skirtingos gyvūnų maisto kategorijos. Ekonominė, premium, superpremium. Dar aukštenės kokybės maistas kai kada vadinamas Holistiniu, ultrapremium.

Ekonominė klasė

 

   Ekonominę maisto klasę dažniausiai sutinkame prekybos centrų lentynose. Pakuotės lygiai taip pat blizga o informacija byloja, kad jis visavertis ir yra tikra kačių svajonė J.

   Ekonominės klasės maistui gaminti naudojamos pigesnės antrinės maistinės žaliavos. Pagrindą paprastai sudaro javai, grūdinės kultūros ir jų perdirbimo produktai. Baltymams išgauti naudojamos antrinių gyvūlinės kilmės žaliavų miltai. Šios klasės maisto sudėtyje yra mažiau pridėtinių vitaminų ir mineralų, nei kitose klasėse, jis yra mažesnės maistinės vertės.  Baltymų kiekis kai kada nėra pakankamas pilnavertei mitybai. Jame taip pat naudojamas cukrus, įvairūs skonio stiprikliai, aromatizatoriai, dažikliai bei konservantai.

 

Premium klasė

 

   Premium klasės maiste jau galima rasti džiovitnos mėsos, kurios gali būti iki 25-30%. Baltymų kiekiui užtikrinti ji maišoma su gyvulinės kilmės subproduktais ir jų miltais. Angliavandeniams išgauti naudojami kukurūzai, kviečiai. Tokiame maiste daugiau maistinių priedų – vitaminų, mineralų. Jis lengviau įsisavinamas, didesnės maistinės vertės nei ekonominis maistas, tačiau nėra toks brangus kaip superpremium, ar holistinis. Šiame maiste dar gali būti konservantų, cukraus ir kitų skonį stiprinančių priemonių, tačiau jų įprastai kur kas mažiau, nei ekonominėje klasėje.

 

Superpremium klasė

 

   Šios klasės maiste didžiausią dalį baltymų sudaro gyvūlinės kilmės baltymai. Mėsos miltus, ir hidrolizuotus mėsos baltymus  neretai papildo kepenėlės, širdelės, plaučiai, ir džiovinta mėsa be kaulų dar vadinama „šviežia mėsa“. Minimalus mėsos ir jos produktų kiekis prasideda nuo 25%. Naudojamos grūdinės kultūros dažniausiai hipoalerginių rūšių: ryžiai, avižos ar kai kada miežiai. Angliavandeniai kai kada išgaunami į sudėtį dedant batatus, bulves.  Maiste gausu vitaminų, mineralų ir riebiųjų rūgščių, reikalingų pilnavertei mitybai. Šioje rūšyje paprastai nenaudojami skonio ir aromato stimuliatoriai.

 

 Holistinis, ultrapremium, begrūdis

 

  

    Holistinis, begrūdis, ulrapremium maistas.  Aukščiausia kačių maisto kategorija. Holistinio maisto ir jo baltymų pagrindą sudaro mėsos, žuvies produktai.  Kai kuriose rūšyse mėsa ir žuvis sudaro iki 90% visų baltymų. Taip pat, - tarp mėsos produktų nemaža dalis – bekaulės mėsos (10-60%). Dauguma šio maisto rūšių yra begrūdės, tad puikiai tinka jautraus virškinimo, grūdams alergiškiems gyvūnams, lengvai virškinasi ir yra aukštos maistinės vertės. Kai kada baltymų kiekis maiste siekia net 60%. Sudėtyje neretai sutiksime įvairių daržovių, vaisių, žolelių ir uogų. Be viso kito – vitaminų būtinų amino rūgščių, mineralų.

 

 

Sausas maistas ar konservai?

   Šis yra vienas dažniausių ir pirmiausių klausimų, kurs iškyla žmogui, kurio namuose pirmą kartą atsiranda katė.

   Tiek sauas maistas tiek konservai turi savo privalumų ir trūkumų.

 

Ekomomiškumas

 

     Visų pirma galėtume aptarti pakankamai svarbų maitinimo kainos klausimą. Šeriant katę tik konservuotu šlapiu maistu maitinimas kainuos kur kas brangiau – mat net 70-80% drėgno maisto sudaro vanduo, kai tuo tarpu sausame maiste jo kiekis paprastai būna apie 10%. Tokiu atveju, pirkami ir maitindami katę šlapiu maistu, norėdami gauti pakankamą reikalingų kalorijų dienos normą katei, nemažą dalį pinigų sumokėsite tiesiog už vandenį... Beto, katės neturi savyje išvystyto racionalumo ir taupumo supratimo kaip žmogus ir maitinasi tuomet, ir tiek, kiek jos nori. Sausas maistas įbertas gali būti laikomas iki kelių parų, kai tuo tarpu šlapias tampa mažiau patrauklus katei jau po poros valandų, o po 12 valandų apskritai nepatartina jo valgyti. Tad ekomominiu požiūriu sausas maistas turi pranašumų. Beto – sausas maistas užtikrina savaiminį dantų valymą, kuriuo reiktų pasirūpinti patiems, jei šerti tik šlapiu maistu.

 

Sudėtis, kalorijos, maistingumas

 

    Nors pilnaverčiame sausame kačių maiste dažnu atveju deklaruojamas pakankamas baltymų ir  riebalų kiekis, tačiau jo kilmė nemaža dalimi yra augalinė (20-70% priklausomai nuo klasės). Jei šunsvirškinimo sistema augalinės kilmės produktus pakankamai lengvai virškina ir įsisavina, tai katėms didesnis augalinių produktų kiekis jau apsunkina virškinimą, o kai kurie grūdiniai sauso maisto elementai, kaip kukurūzai, kviečiai, gali net ir kelti virškinimo problemų, todėl jei jau renkatės sausą maistą, reiktų paieškoti daugiau mėsos sudėtyje turinčio, ir mažesnio glitimo kiekio, grūdų arba apskritai begrūdžio maisto.  Taip pat sausas maistas neužtikrina pakankamo būtino skysčių kiekio katei (50-70ml vienam kilogramui katės svorio), o dažna katė neretai ir pritingi jo atsigerti pakankamai.  Toks elgesys neretai ilgainiui iššaukia šapimų takų ligas. Tad maitinant sausu maistu katei visad turi būti prieinamas šviežio vandens šaltinis, o dar geriau jei tai tekantis vanduo – fontanėlis, mat tekančio vandens katės įšgeria kur kas daugiau .

   Šlapias maistas yra savaime artimesnis natūraliai katės mitybai savo sudėtimi ir drėgnumu.  Konservuose didžiają dalį (70-99%) baltymų ir pačios žaliavos sudaro būtent mėsa ir gyvūlinės kilmės produktai, o ir sudėtyje jame natūraliai yra daugiau būtinųjų katei riebiųjų omega rūgščių bei taurino. Tokia mityba atrodytų visapusiškai geresnė, o neretai ir pačioms katėms toks maistas duodamas kaip skanėstas – jos labiau linkusios jį valgyti. Tačiau neskubėkite ir neapsigaukite - renkantis bet kokį maistą reiktų atkreipti dėmėsį į jo sudėtį – šlapias maistas taip pat būna ir žemos klasės su daug antrinių žaliavų produktų, aromatizatorių, tad jei premium ar superpremium šlapias maistas jums brangokas – geriau rinktis kokybiškesnį sausą.

     Sudėjus visus pliusus ir minusus dažniausiai pasirenkama kombinuota mityba – toks modelis leidžia katei paskanauti, gauti pakankamai būtinų maistinių medžiagų, tačiau kartu maitintis pakankamai ekonomiškai, bei natūraliai valytis savo dantukus J

    

 

Kalorijų proporcijos maiste

 

 

 

Pagal sveikos mitybos principus kačių racioną turi sudaryti:  apie ⅔  mėsą ir žuvis, o ⅓ kiti produktai. Gerai kai maiste yra  maždaug 40 proc. baltymų (ne mažiau 30%) , 35 proc. angliavandenių ir 25 proc. riebalų plius vitaminai (informacija iš knygos “Mūsų katės”, K.Masilionis, J. Šventoraitytė). Sterilizuotoms ir nejudraus gyvenimo būdo katėms rekomenduojamos mažesnį riebalų kiekį (12-15%) turinčios maisto rūšys.

 

Suagusios sveikos katės dienos norma: 

 

3 kg  1005 J / 240 kcal

4 kg 1340 J / 320 kcal

5 kg 1465 J /350 kcal

 

Superkatės asortimente šiuo metu rasite tokius maistus: Porta (Begrūdis, turintis daugiausiai baltymų, įpatingai tinkantis judrioms katėms), Fitmin Purity (Ultrapremium Holistinis, begrūdis), Optimeal (superpremium), Club4paws (premium),  Fitmin For life (Premium, su šviežia mėsa, be kaulų), „My love“, „Miau“ – ekonominės klasės maistas.

 

 

 

Kategorija

Baltymų/riebalų kiekis

Kg kaina Eur,  perkant 1,5 - 2 kg pakuotėmis (2022.09)

Porta 24

„Kitty‘s FarmGarden“ (2kg)

Ultrapremium, su raumeninė mėsa, begrūdis

45%/ 18,5%

9,42

Porta 24

„Superfood“ (2kg)

Ultrapremium, su raumeninė mėsa, begrūdis

47%/ 19%

14

Fitmin Purity „Castrate“ (1,5kg)

Ultrapremium, su raumeninė mėsa, begrūdis

35%/ 12%

9,86

Optimeal „Harmony Podium“ (1,5kg)

Holistinis, begrūdis

29%/ 17%

12,66

Optimeal Sterizised su jautiena ir sorgo (1,5kg)

Superpremium

37%/ 12%

7

Fitmin For life „Castrate“ (1,8kg)

Premium su raumenine mėsa

32%/ 16%

6,6

Club 4 Paws „Sterizised“ (2kg)

Premium

32%/ 15%

4,8

Miau su triušiena

(2kg)

Ekonominis

25%/ 15%

2,7

Pamėgta
Prekė įkelta į palyginimą

Tam, kad būtų galima naudotis parduotuvės visomis galimybėmis, reikalingi slapukai. Leisti slapukus?